چاپ
ارسال به دوست

برگزاري كلاس ترویجی با موضوع بيماري تب خونريزي دهنده كريمه كنگو

سرپرست اداره دامپزشكي شهرستان هوراند از برگزاري يك دوره كلاس ترویجی با موضوع آشنايي با بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، دكتر محمد روحي سابق سرپرست اداره دامپزشكي شهرستان هوراند ضمن اعلام اين خبر افزود: اين كلاس ترویجی با همكاري شبكه بهداشت و درمان و خانه بهداشت روستاي چيناب با حضور بهره برداران دامي و اعضاء شوراي اسلامي اين روستا با رعايت پروتكل هاي  بهداشتي و فاصله گذاري اجتماعي برگزار گرديد.

وي افزود: قصاب ها، سلاخ ها، دامداران، عشاير و افراد در ارتباط با دام و در معرض خطر بيماري کشنده و خطرناك تب كريمه كنگو در اين كلاس ترویجی با راه هاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري آشنا شدند.

وي خاطر نشان كرد: شهروندان عزيز با پرهيز از مصرف گوشت دام فاقد مهر دامپزشکی و ليبل بهداشتي و همچنين پرهيز از كشتار غير مجاز دام در خارج از كشتارگاه و بدون نظارت بازرسان بهداشتي و اجتناب از نزديك شدن به محل هاي نگهداري دام كه آلوده به كنه ناقل بيماري مي باشند مي توانند از ابتلا به اين بيماري خطرناك پيشگيري نمايند.

دكتر روحي در پايان ضمن اشاره به افزايش احتمال بروز اين بيماري در فصول گرم سال ناشي از زاد و ولد كنه ناقل بيماري گفت: دامداران محترم باید به طور مرتب با سم پاشی جایگاه های نگهداری دام و روی بدن دامها با انگلهای خارجی به ویژه کنه ها مبارزه و از ابتلا دامهایشان به این بیماری پیشگیری کنند، وی همچنین افزود: خوشبختانه تاكنون موردي از بيماري تب كريمه كنگو در شهرستان هوراند مشاهده و گزارش نشده است.

شايان ذكر است بیماری تب خونریزی­دهنده کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری حاد ویروسی خونریزی دهنده قابل انتقال از حیوان به انسان می‌ باشد که به صورت ناگهانی شروع شده و می تواند منجر به مرگ در بیماران گردد. مخزن اصلی ویروس در طبیعت کنه سخت از خانواده هیالوما می باشد كه در صورت گزش دام توسط کنه هیچ‌گونه علامت و مشخصه‌ای بروز نمی کند ولی در صورت گزش انسان یا تماس فرد با گوشت دام آلوده که در شرایط خارج از سیستم بهداشتی دامپزشکی ذبح و توزیع‌شده ممکن است منجر به فوت فرد شود.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٨٠٧/
  • ١٠:٢٢ - 1399/04/24/
  • تعداد بازدید: 78

خروج