چاپ
ارسال به دوست

گفتگوي اختصاصي صاحب امتياز و مدير مسئول نشريه بين المللي شش زبانه سهند آذربايجان، نشريه سراسري نظم گستر سهند و پايگاه خبري چهار زبانه سهند آزادي با جناب آقاي دکتر امير حسين بهداد مدير کل دامپزشکي استان آذربايجان شرقي

در محضر با سعادت يکي از مديران کلي که موفقيت ، ولايت مداري ، انقلابي و شايستگي ايشان با توجه به اخذ لوح هاي تقدير اين اداره کل که اخذ عنوان برتر را در جشنواره شهيد رجايي به خود اختصاص داده مي باشيم .

آقاي دکتر لطفا ضمن معرفي خودتان براي مخاطبين عزيز از سوابق کاريتان نيز توضيحاتي را بيان فرمائيد.

ضمن عرض سلام و خسته نباشيد خدمت هموطنان گرامي و هم استاني هاي عزيز و دست اندر کاران نشريه بين المللي شش زبانه سهند آذربايجان که در راستاي تنوير افکار عمومي و انعکاس فعاليتهاي صورت گرفته توسط اداره کل دامپزشکي استان آذربايجان شرقي در جهت تضمين سلامت و بهداشت فراورده هاي دامي و نيز اقدامات پيشگيرانه بيماري هاي مشترک انسان ودام اين فرصت را در اختيار بنده قرار دادند مراتب امتنان و تشکر خود را اعلام مي نمايم .

 

جناب آقاي دکتر بهداد لطفا در رابطه با کشف و معدوم سازي 2800 کيلو گرم فرآورده هاي خام دامي غير بهداشتي و هشت و نيم تن تخم مرغ فاسد خواهشمند است توضيحاتي را در اين مورد مبذول فرمائيد.

نظر به اهميت بهداشت و سلامت فراورده هاي دامي ،طيورو آبزيان و نيز بيماريهاي مشترک بين انسان و دام نظارت هاي سختگيرانه اي توسط کارشناسان اداره کل دامپزشکي استان آ.ش صورت مي گيرد و در تمام شهرستانها مراکز عرضه محصولات کشتارگاهي از مرحله ورود دام به کشتارگاه ،ذبح و بسته بندي توسط مسئولين فني با جديت کنترل شده و بعداز تاييد نهايي جهت مصرف اجازه خروج و پخش داده مي شود.

طبق گزارشات اين اداره کل در سال94/ 318 تن ،درسال95/ 388 تن ، در سال 96 / 480 تن ودر سال 97/ 323 تن فراورده هاي خام دامي غير بهداشتي و آلوده در سطح استان کشف و معدوم شده است .

2800 کيلو گرم تخم مرغ فاسد دپو شده در يکي از مراکزهم با اخذ مجوز قانوني از مراجع قضايي و همکاري مسئولين واحد مزبور ضبط و معدوم گرديده است.

البته بايد خاطر نشان کرد متاسفانه در بعضي از ماههاي سال يعني ماه مبارک رمضان و ايام محرم و صفر بعلت افزايش تقاضاي بازار مصرف احتمال برخي تخلفات دور از انتظار نيست لذا با تشديد اقدامات نظارتي سعي بر آن شده است حدالامکان جلوي تخلفات گرفته شده و با متخلفان برخورد شود.

امسال در عيد قربان هم با همکاري شهرداري و سازمان ميادين شهرداري در راستاي جلوگيري از خريد وفروش دامهاي آلوده توسط ناظرين بهداشتي چند نقطه از شهر تعيين گرديد و دامهاي آلوده از چرخه دادوستد خارج شدند. با توجه به عملکرد موفق اين طرح از طرف نماينده ولي فقيه و امام جمعه محترم شهرستان تبريز مورد تقدير قرار گرفت. لذا اميدواريم که با اقدامات پيشگيرانه و نظارتي دقيق و مستمر از فعاليت افرادي که بخاطر سودهاي نامشروع بهداشت و  سلامت جامعه را به خطر مي اندازند برخورد شده و ميزان کشفيات فراورده هاي آلوده و غير بهداشتي را به صفر برسانيم.

آقاي دکتر اقدامات پيشگيرانه اي که در خصوص بيماريهاي مشترک بين انسان و حيوان در اين اداره کل صورت گرفته است لطفا توضيحاتي را بيان فرمائيد

يکي از بيماريهاي مشترک بين انسان و دام تب کريمه کنگوست  که جهت مقابله با اين بيماري مهلک در سطح استان تدابير پيشگيرانه اي اتخاذ شده است . واکسيناسيون دام و طيور و تجهيز کشتارگاه هاي استان به سيستم پيش سرد که در صورت ذبح حيوان آلوده با کمک اين سيستم ويروس ناقل بيماري از بين رفته و گوشت سالم روانه بازار مي شود و به جرات ميتوان گفت در زمينه مهار بيماري تب کريمه کنگو استاني امن و سالم داريم. در بحث مبارزه با بيماري هاري، سل، مشمشه و آنفولوانزاي فوق حاد پرندگان هم اقدامات شايان توجهي توسط اين اداره کل با همکاري ساير نهادها صورت گرفته است.

 

در مورد بيماريهاي تب مالت در جوامع انساني با توجه به مصرف انواع لبنيات چه اقدامت لازم جهت پيشگيري اين نوع بيماري انجام شده است ؟

تب مالت يکي از بيماريهاي است که با مصرف مواد لبني آلوده به انسان منتقل ميشود ودر شرايط حاد ميتواند منجر به مرگ انسان شود . طبق گزارشات از سال 91 تا اواخر سال 93 تعداد مبتلايان به اين بيماري در سطح استان روند رو به رشدي داشته است اما از اواخر  سال 93 با اقدامات انجام گرفته توسط اداره کل دامپزشکي بمديريت اينجانب و واکسيناسيون دامها، اطلاع رساني و ارتقاء سطح آگاهي مردم در زمينه عدم مصرف مواد لبني غير بهداشتي اين روند متوقف و سير نزولي داشته است .

 

با توجه به فروش غير مجاز فرآورده هاي خام دامی (گوشت مرغ، گوشت گوسفند، گاو و ماهي) در کنار خيابان ها با خودروهاي متفاوت ، هموطنان جهت اطلاع دادن اين موضوع به اداره کل با چه شماره اي تماس گرفته و موضع را اطلاع رساني نمايند  و چه تمهيداتي در خصوص فروش غير مجاز به اين نوع ، انجام داده شد است؟

هموطنان و شهروندان عزيز مي توانند در صورت مشاهده، شکايات خود  را با شماره تلفن1512 اطلاع رساني نمايند تا مراتب توسط اداره کل دامپزشکي پيگيري و با متخلفان برخورد شود. لازم به ذکر است براي داشتن جامعه اي سالم اطلاع رساني و همکاري مردم مي تواند کمک موثري در زمينه کشفيات و معدوم سازي فراورده هاي دامي آلوده باشد.

در ادامه لازم به ذکر است اداره کل دامپزشکي استان در جشنواره شهيد رجايي عنوان عنوان برتر را به خود اختصاص داده است و اين مهم اتفاق نيفتاده مگر با همت و تلاشهاي شبانه روزي پرسنل و کارکنان اين مجموعه که عليرغم مشکلات و خطراتي که در طول دوران خدمتشان با آن مواجه هستند در جهت ارتقاء بهداشت ، پيشگيري و نظارت بي شائبه فعاليت نموده اند.

 

جناب آقاي دکتر امير حسين بهداد مدير کل دامپزشکي استان آذرباجان شرقي ، به عنوان سخن آخر براي هموطنان عزيز مطالبي داريد بيان بفرمائيد.

بنده هميشه مثال زده ام ، دامپزشکي شبيه اکسيژن هست ، اکسيژن تا زماني که وجود دارد کسي قدر آن را نمي داند چون هميشه هست . ولي آن زماني که اکسيژن کم يا قطع مي شود آن موقع قدر آن را مي دانيم. دامپزشکي هميشه به بهترين نحو وظايف خود را انجام داده ، همکاران دامپزشکي از صعب العبورترين روستا ها براي واکسيناسيون دام ها عبور کرده  و  خدمات بي منتني را ارائه داده اند و شايد به چشم  نيامده است ، قدر اين نعمت را بدانيم . ولي اگر  خدمات دامپزشکي حتي به صورت کم انجام نگيرد  جامعه با مشکلات عديده  بهداشتي، اقتصادي، کمبود مايحتاج  اوليه زندگي و حتي مشکلات سياسي و امنيتي مواجه خواهد شد  ولي خدا را شاکريم  که توانسته ايم  اين وظايف را به نحو احسن انجام بديم تا شاهد مشکلات نشويم ، بنده در اين حوزه از همه عزيزان رسانه ها تقاضاي کمک و ياري دارم  که با اطلاع رساني صحيح و سالم  به هر چه بهتر شدن خدمات به مردم و جامعه  ما را ياري رسان باشند.

 

بنده مجدد از فرصتي که در اختيار دامپزشکي استان قرار داديد تشکر ميکنم و زحمات شما قطعا خدماتي است در راستاي ارتقاء بهداشت عمومي  جامعه که نقش اساسي دارد و  مطمئن هستم علاوه بر اجر دنيوي ، قطعا اجر  اخروي در پيشگاه پروردگاه متعال خواهد داشت  .

تشکر و سپاسگزاري از محبتهاي جناب آقاي دکتر جهت گفتگوي اختصاصي و اطلاع رساني براي مردم و هموطنان عزيز.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٣٩١٦/
  • ١٤:٢٩ - 1398/06/31/
  • تعداد بازدید: 63

خروج