• 1401/05/15 - 15:13
  • تعداد بازدید : 45
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هشدار های جدی دامپزشکی به روستائیان، دامداران، مرغداران و آبزی پروران استان در پی صدور هشدار احتمال وقوع سیل در استان

به دنبال هشدار جوی مدیریت بحران استان آذربایجان شرقی در خصوص احتمال وقوع پدیده سیل در روزهای یکشنبه و دوشنبه 16 و 17 مرداد در سطح استان، کمیته مدیریت بحران سیل در اداره کل دامپزشکی استان تشکیل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی، در این جلسه  مقرر شد کمیته مرکزی در اداره کل به ریاست مدیرکل و دبیری معاون سلامت و عضویت معاون توسعه مدیریت و منابع، روسای ادارات فنی و اداری و مالی پیش بینی های لازم را در خصوص مدیریت بحران در زمان وقوع احتمالی سیل را انجام دهند.

دکتر امیرحسین بهداد، مدیر کل دامپزشکی استان اطلاع رسانی سریع به دامداران، مرغداران و آبزی پروران استان از طریق اتحادیه های مربوطه را بسیار مهم ارزیابی کرد و بر لزوم تشکیل کمیته های اجرایی و اطلاع رسانی در سطح ادارات دامپزشکی شهرستان ها تاکید نمود و مقرر شد رئیس اداره دامپزشکی شهرستان به عنوان رابط مدیریت بحران شهرستان اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.

وی از دامداران خواست از چرای دامها در مسیل ها و داخل رودخانه های فصلی جدا خودداری نموده و از روستا فاصله زیادی نگیرند تا در صورت بروز مشکل سریعا امداد رسانی انجام پذیرد، وی همچنین از دامدارن صنعتی و مرغداران استان خواست تا با توجه به هشدار جوی سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان نسبت به ایجاد "سیل بند" در اطراف دامداری ها و مرغداری ها به منظور جلوگیری از ورود آب به واحد پرورش اقدام نمایند.

مدیر کل دامپزشکی استان همچنین از متصدیان واحد های آبزی پروری استان خواست تا با در نظر گرفتن تمهیدات لازم از ورود سیلاب به مزارع پرورش ماهیان خود جلوگیری نمایند، همچنین در زمان بارندگی و گل آلوده شدن آب استخر های پرورشی، نسبت به قطع غذادهی و استفاده از نمک به منظور کاهش استرس (بسته به گونه پرورشی و با توصیه دامپزشک فارم) اقدام نموده و در صورت ایجاد تلفات نسبت به جمع آوری و دفن بهداشتی با نظارت اکیپ های دامپزشکی اقدام نمایند.

دکتر بهداد در پایان بر آماده باش کامل اکیپ های واکنش سریع دامپزشکی در مواقع بحرانی از جمله سیل، زلزله و ... تاکید نمود و اظهار داشت: دامپزشکان به صورت شبانه روز در حال فعالیت هستند تا از سرمایه های دامی صیانت نمایند، از روستائیان، دامدارن، مرغداران و آبزی پروران استان خواست توصیه های دامپزشکی را جدی بگیرند و با عمل به این توصیه ها از بروز خسارت به دامهای خود جلوگیری نمایند.

ایجاد هماهنگی در اخذ وضعیت جوی و آب و هوایی روزانه از سازمان هواشناسی و در صورت بروز ناهنجاری های جوی، اطلاع رسانی مقتضی و سریع به بهره برداران دامی استان،  تامین واکسن های لازم از قبیل شاربن، شاربن علامتی، آبله، لمپی اسکین، تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان،  آماده سازی و تجهیز اکیپ های واکسیناسیون در کلیه شهرستان ها،  آماده سازی اکیپ های بیماریابی در شهرستان ها از مصوبات مهم این جلسه بود.

  • گروه خبری : اخبار اصلی اسلایدر
  • کد خبر : 289076
کلمات کلیدی
admin ادمین آذر شرقی

admin ادمین آذر شرقی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه